
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.669 mm |
| Termination | Receptacle |
| Material | Brass |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.98 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Type | Receptacle |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Red |
| Gender | Female |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Brass |
| Tab Width | 3.175 mm |
| Wire/Cable Diameter | 3.048 mm |
| Terminal Material | Brass |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
| Plating | Tin |
| Insulation Diameter | 3.05 mm |
| Body Plating | Tin |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Mating Tab Width | 3.18 mm |
| Tab Thickness | 508 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Stud Size | 3.18 mm x 0.51 mm |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17270
Ext.Price$0.17270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17270 | $0.17270 |
| 10 | $0.15392 | $1.53920 |
| 50 | $0.13718 | $6.85900 |
| 100 | $0.12388 | $12.38800 |
| 500 | $0.11187 | $55.93500 |
| 1000 | $0.10103 | $101.03000 |
| 3000 | $0.09124 | $273.72000 |
